První registrace těchto domén byla spuštěna v roce 2006.

Možná se to zdálo, jako super nápad, sjednotit i koncovky domén pod EU. Ovšem Googlu a Seznamu úplně ne. Dodnes mám pocit, že upřednostňuje lokální domény před těmi eu nebo com.

Nicméně mladší generace si za 15 let zvykla, že koncovky už nemusí být jen CZ nebo SK, ale i EU, nebo dokonce .store, .info nebo .studio

Sepsal jsem základní pro a proti, proč je doména EU dobrý a špatný nápad

Pokud už máte CZ nebo SK doménu, doporučuji si registrovat EU doménu ze dvou důvodů: 

  1. podchytit si, že ji nezaregistruje konkurence
  2. můžete ji přesměrovat a nebo na ní vytvořit landing page pro váš produkt nebo službu

Pokud začínáte a necílíte jen na český trh, určitě bych určitě volil EU. Nebo v případě, že se vaše podnikání rozrostlo a expandujete do zahraničí.

Vždycky radím klientům, pokud vaše značka cílí na české zákazníky, mějte CZ doménu. Nikoliv EU nebo dokonce COM. Nezapomínejte na staršího českého zákazníka odkojeného Seznamem. Může být stále překvapený, že při diktování adresy říkáte na konci něco jiného, než klasické “.cz”

“CZ název je obsazený, tak si vezmu EU doménu.” 

+ dalších 145 slov o doménách EU

…sorry, bohužel do 200 slov jsem to nenarval 🙂

… nebudete první, ani poslední, kteří mi tuhle blbost řeknou. Často právě v případě, že stejnou variantu CZ domény má konkurence. Lišit se pouze koncovkou je jedna z věcí, jak si zavařit do budoucna mozek, peněženku a vůbec všechno, co zavařit jde.

PŘÍKLAD

Např. weby fusekle.eu a fusekle.cz. Těm “éúčkářům” se to zřejmě blbě komunikovalo a přešli raději na fuski.cz. Což je mimochodem skvělý název. Je to jen příklad, nevím, jestli to tak doopravdy bylo.

ZÁVĚR: Buďte kreativnější!

Potrapte si hlavu s názvem domény. Udělejte si pořádnou rešerši. Tohle neodflákněte. Dejte si na tom záležet. Jde k sakru o vaše podnikání v budoucnu. Jak budete značku komunikovat. Je to součást brandingu. 

EU domény za babku?

Do úterka má Wedos akci na EU domény za 270 Kč na 10 let. Deset let se nemusíte starat o každoroční prodlužování domény. To celkem jde.

AKČNÍ NABÍDKA pro EU domény

Tyto akce bývají jen párkrát za rok a na velice krátký čas. Jestli se vám zdá jakákoliv doména .EU dobrá, za ty peníze je to skvělá investice.

TRVALÁ SLEVA
do 31. 12. 2021 pro .eu

Pokud akce už není platná, můžete využít mou slevu 50% na .EU domény. Stačí zadat tento slevový kód.

SLEVA HOSTING do
30. 6. 2021

A zde můžete využít můj slevový kód na 50% pro webhosting No Limit
od Wedosu.

Líbí se vám doména s koncovkou .EU? Nevíte si rady při rozhodování, jestli EU nebo CZ? Napište mi dotaz a já vám na něj rád odpovím.

A pokud se vám tento článek líbil, nebo byl pro vás přínosem, sdílejte ho ostatním. Budu taky rád. Díky moc!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor článku

Mára Vlček

tvůrce firemních identit

Marketingem se živím 13 let. Z toho posledních 8 výhradně tvorbou firemních identit. Pomáhám firmám s propagací. Aplikuji dlouholeté zkušenosti z výroby reklamy a tisku do komplexní propagace. Navrhuji loga a veškeré další grafické výstupy s tím spojené.