Kluci z Řeznictví u bobra mě poprosili, jestli bych nevymyslel obal na jejich prémiový produkt – sušený salám. Sešli jsme se v kavárně, kluci donesli nějaké konkurenční obaly. Řekli mi, co se jim líbí, co ne, jakou mají představu a chtěli, abych jim k tomu něco řekl. Potřeboval jsem čas na rozmyšlenou. Bylo zde plno proměnných a vnějších faktorů, které budou ovlivňovat přepravu a manipulaci. 

Nakonec jsme se sešli podruhé. Říkám jim, že produkt by měl jít vidět, ať nekupuji zajíce v pytli. Nesmí v obalu lítat, jinak nám to bude komplikovat dopravu a manipulaci s produktem. A pak jsme se bavili ohledně odlišitelnosti a taky proveditelnosti obalu.

Takže následovala řada telefonátů s výrobcem krabiček, zjišťování materiálů, možných výseků do krabice, kolik stojí vlastní výseková raznice apod. Na začátku to vypadá jednoduše, ale často je za tím rozsáhlá produkční práce. A vše limituje určitý budget na výrobu krabic. Není problém vyrobit nádhernou krabici, ale problém je optimalizovat náklady. Vymyslet to tak, aby byl klient spokojený a aby to zbytečně neprodražovalo produkt. 

Tvar výsekové raznice na míru

Řeznické nástroje, nože a sekery s názvy Bobrota misto topůrka

Pustili jsme se do návrhů výsekové raznice a propojení názvů Bobrota s typickými řeznickými nástroji. Pak jsme už mohli tvořit návrhy krabic. Zpočátku jsme navrhovali recyklovaný kartón a později jsme zkoušeli návrhy s bílou lepenkou. Ta podle výrobců byla opatřena voskovanou vrstvou, lépe odolávající mastnotám.

Nárys návrhů krabic se siluetou řeznického nože a červenými samolepkami jako doplňky
dvě krabice z recyklovaného kartonu s červenými prvky na bílém pozadí, ukázka tisku a výseku
hnědá tapeta na recyklovaném papíře vytvořená z písmene B a siluetou bobra
Bílé krabice s potiskem a výsekem pro zobrazení produktu, červené doplňky

Odlišení produktových řad jednotným designem

Než se vrhnete do návrhu obalu, napište si tyto body a zkuste si na ně odpovědět:
1) Cena obalu
2) Manipulace s produktem
3) Skladování
4) Je obal nutný? Nejde to vyřešit a odlišit např. jen prstýnkem? (viz níže)

ukázka produktu, salám na firemní tapetě, prstýnek papírový kolem salámu, červený s bílým potiskem
Rozvržení obalu, návrh obalu, perokresba obalového designu

Za každé sdílení budu moc rád. Díky!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor článku

Marek Mára Vlček tvůrce firemních identit

Mára Vlček

tvůrce firemních identit

Marketingem se živím 13 let. Z toho posledních 5 výhradně tvorbou firemních identit. Pomáhám firmám s propagací. Aplikuji dlouholeté zkušenosti z výroby reklamy a tisku do komplexní propagace. Navrhuji loga a veškeré další grafické výstupy s tím spojené.